Doskonalenie koordynacji wśród dzieci
Koordynacja ruchowa to nic innego jak zręczność i zwinność w szerokim zakresie, które obejmują całe ciało. Pozwala na wykonywanie złożonych przestrzennie czasowo ruchów. To za jej sprawą możemy sterować ciałem tak, aby wykonywało szybkie, zwrotne i złożone ruchy. U dzieci tego typu umiejętności najlepiej kształtować w okolicach 7-12 roku życia.
Rozwój koordynacji u dzieci
Świadomego poruszania się i kierowania swoim ciałem, dzieci uczą się od pierwszych lat życia. Rozwój motoryki małej i motoryki dużej to złożony i długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, zarówno od rodziców, jak i od samych dzieci. W okolicach 7 roku życia maluch ma już opanowane podstawowe czynności ruchowe, takie jak wstawanie, siadanie, chodzenie, bieganie, podnoszenie przedmiotów itp. Ruchy te nie są jednak jeszcze w pełni precyzyjne i skoordynowane.
Prawda jest jednak taka, że zabawa i aktywność ruchowa pozwala w sposób naturalny nabyć odpowiedniej koordynacji ruchowej. Świetnie sprawdzą się tutaj gry zręcznościowe i różnego rodzaju gry rodzinne – w tym zabawy akcji. Kształtować koordynację ruchową dziecka mogą również popularne pojazdy, takie jak rowerki biegowe czy hulajnogi.
Dlaczego koordynacja ruchowa jest tak ważna?
Nauka koordynacji ruchowej nie jest prosta, bo często towarzyszą jej siniaki i obdarcia. Nie jest to jednak zbyt duża cena, za zyskanie umiejętności, które pozwolą maluszkowi w przyszłości mieć pełną kontrolę nad ruchami swojego ciała. A to nie wszystkie zalety, jakie niesie ona ze sobą. Rozwój zręczności związany jest z układem nerwowym, a ten pełni w organizmie wiele innych funkcji. Dobra koordynacja przyczynia się do uzyskania zdolności lepszej:
- orientacji przestrzennej
- równowagi
- koncentracji
- podzielnej uwagi
- pamięci ruchowej
- poczucia rytmu
Wysoka świadomość ruchowa niesie same plusy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że tak jak wszystkie zdolności, także i w tym przypadku dzieci mogą mieć lepsze lub większe predyspozycje w tym kierunku. Oczywiście odpowiednie ćwiczenia, przeprowadzane regularnie i dokładnie, zawsze będą przynosiły pozytywne efekty w postaci poprawy zręczności i zwinności.
Zabawy akcji i gry rodzinne
Najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem kształtowania koordynacji ruchowej u dzieci jest aktywna rozrywka. Dużo daje w tym aspekcie jazda na różnego rodzaju pojazdach, które aktywują ręce, nogi i uruchomiają zmysł równowagi. Gry rodzinne i zabawy w gronie najbliższych pozwalają maluchom na naukę w zdrowej i bezpiecznej atmosferze, co jest niezwykle istotne, bo na początku może nie być zbyt łatwo.
Dzieciaki trzeba wspierać i motywować do niepoddawania się w wysiłkach. Początkowo koordynacja ruchowa nie działa tak, jak maluch by tego chciał. Potrzebna jest tutaj praktyka i wytrwałość. A kto lepiej zachęci malca do tego niż najbliżsi.
Dlatego w czasie, kiedy maluch będzie już wykazywał chęć pogłębiania swoich umiejętności ruchowych, należy dostarczyć mu odpowiednich rozrywek, które pozwolą w naturalny sposób kształcić koordynację ruchową. Zabawami, które świetnie się do tego nadają, są:
- slalom pomiędzy przeszkodami
- przechodzenie po narysowanej na chodniku czy ziemi linii
- zabawa w naśladowanie drugiej osoby, dziecko musi powtórzyć pokazany ruch lub pokazać ruch do powtórzenia
- rzucanie i łapanie piłki
Do ćwiczenia koordynacji i refleksu nadają się wszystkie zabawy, które wymagają od dziecka szybkich reakcji. Muszą przy tym być dla malucha przyjemne i bezpieczne. Jeśli decydujemy się na naukę jazdy na rowerku czy hulajnodze, nie zapomnijmy o odpowiednich ochraniaczach na kolana i łokcie oraz kasku na głowę.
Gry zręcznościowe i ćwiczenia
Przyjemnym dla dziecka sposobem rozwijania koordynacji ruchowej są gry zręcznościowe. Wybór jest naprawdę duży i można spokojnie dostosować trudność poszczególnych gier, do możliwości dziecka.
Wspaniale sprawdzi się tutaj uciekający Pan Wiaderko, strzelający na wszystkie strony kulkami, które trzeba złapać i szybko wrzucić z powrotem do wiaderka. Maluch nie tylko musi gonić wiaderko, ale także łapać piłeczki, a następnie sprytnie wrzucić je do środka. Do ćwiczenia zręczności dłoni i palców sprawdzi się Kostka Fidgitrix, która pozwala na rozwój zdolności stricte manualnych.