Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?
Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również umysłowy. Oto 7 powodów, dla których każdy malec powinien uprawiać sport.
Sport pozwala utrzymać dziecku prawidłową wagę ciała
W szkołach ponadgimnazjalnych niemal co trzecie dziecko ma nadwagę i liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Dzieci do szkoły podjeżdżają autobusem lub samochodem, a popołudnia spędzają w domu, zamiast na podwórku lub boisku. Jedzą bezmyślnie, nawykowo, przed telewizorem i komputerem. Organizm domaga się wartościowych składników pochodzących z pożywienia. Gdy tych nie dostaje, woła o kolejną porcję jedzenia.
Sport zapobiega wadom postawy
Wady postawy są obecnie tak powszechne, że odchylenia, które kiedyś były alarmem do działania, obecnie są normą. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem w nieprawidłowej pozycji, brak ruchu, to wręcz gwarancja nabytych wad. - Przyczyn większości zaburzeń w postawie ciała dzieci i młodzieży upatruje się w niekorzystnych zmianach zachodzących w naturalnym środowisku, a szczególnie w zmianie stylu życia współczesnego człowieka. Zmiana ta polega na znacznym ograniczeniu aktywności fizycznej na rzecz siedzącego trybu życia. Zmniejszanie się aktywności ruchowej ogranicza doświadczenia sensomotoryczne dzieci i młodzieży. Taki stan wpływa na zmniejszenie zdolności adaptacyjnych rozwijającego się organizmu i zaburza możliwości przystosowawcze do zmieniającego się środowiska. Skutkiem tego jest pogarszająca się wydolność fizyczna organizmu oraz występowanie chorób cywilizacyjnych oraz wad postawy ciała
Sport pomaga w nauce i wykorzystuje potencjał dziecka
Potencjał młodego człowieka możemy rozważać dwojako. Pierwszy, to potencjał fizyczny, wynikający z naturalnych faz rozwojowych dziecka. Każdy tzw. okres sensytywny, pojawiający się wyłącznie w dziecięcych latach charakteryzuje się wyjątkowym wzrostem danej cechy np. szybkości, gibkości, wytrzymałości. Jeśli pominiemy te momenty, nie mamy szans do nich wrócić. Dziecko, które rozwija w sobie poszczególne sprawności, gdy po przerwie wraca do aktywności jako dorosły, dużo szybciej dochodzi do formy, niż ludzie, którzy nigdy nie uprawiali żadnego sportu.
Sport chroni przed chorobami cywilizacyjnymi
Człowiek, który jest aktywny od dzieciństwa minimalizuje ryzyko zachorowań na schorzenia, które dotykają osoby bardziej statyczne i źle odżywiające się.Wieńcówka, cukrzyca typu II, niektóre postacie nowotworu, osteoporoza - to choroby, które teoretycznie nie dotyczą dzieci. Jednak na to, czy zachowamy zdrowie w wieku dorosłym w dużej mierze decyduje styl życia od najmłodszych lat. Sport uaktywnia system odpornościowy , a także uczy organizm szybkiej i efektywnej regeneracji. Dzięki temu sportowiec, który dozna urazu lub zachoruje, dużo szybciej wróci do sprawności niż człowiek, który prowadzi statyczny tryb życia.
Uczy ponadczasowych wartości
Sport w sposób bardzo klarowny pokazuje wartości, których dorosły nie jest w stanie przekazać dziecku werbalnie. Wytrwałość, uczciwość, odwaga, szacunek do siebie i innych to tylko kilka z bardzo ważnych cech, które nabiera mały sportowiec. Gdy zauważa, że praca przynosi rezultaty, rodzą się ambicje i potrzeba dalszych osiągnięć. Zdolność współpracy, działanie z zasadami fair play i zdrowej rywalizacji przydają się nie tylko w sporcie, ale w życiu codziennym - w domu, w szkole, a w dalszej perspektywie również w pracy i podczas budowania związku z drugą osobą.
Sport chroni przed używkami
Rodzice obawiają się, co będzie, gdy dziecko zetknie się z "nieodpowiednim towarzystwem". Lękają się, co zrobi w momencie, gdy stanie przed wyborem sięgnięcia po alkohol, papierosy lub narkotyk. Decydujące jest nie to, czy nasza pociecha napotka na swej drodze takie osoby (a nie ma wątpliwości, że to się stanie prędzej czy później), tylko to, czy skorzysta z "oferty". O tym, jak dziecko zareaguje na tego typu propozycje jest jego pewność siebie, świadomość samodecydowania o sobie, asertywność. A to wypracowuje się od maleńkości. Sport oraz empatia i chęć współpracy ze strony rodziców minimalizują ryzyko, że dziecko będzie chciało przypodobać się grupie, która opiera swą wartość na używkach.
Zdrowe nawyki pozostają na całe życie
Ludzie, którzy nie zaznali pozytywnych odczuć wynikających z uprawiania sportu, nie do końca widzą sens podejmowania aktywności. Wszak schudnąć można za pomocą diety, a w zachowaniu sprawności i zdrowia pomogą nam suplementy. Natomiast wspomnienie miłego zmęczenia, dobrego samopoczucia, satysfakcja z własnych osiągnięć odkłada się w pamięci jako coś pozytywnego, do czego chcemy wracać.
Nie bez powodu mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Oczywiście nie jest to regułą, ale gdy rozkochamy dziecko w aktywnym trybie życia jest duża szansa, że dobre nawyki pozostaną mu również w wieku dorosłym.
#dziecko #sport #aktywność #zdrowie #młodość #nawyki #dzieci #ruch #gimnastyka #pilka